Sziwa / Śiwa / mosiądz / wysokość 25 cm / nepalskie rękodzieło

Dostępność: 1 sztuka
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 1 299,00 zł 1299.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

POSĄŻEK - ŚIWA - MAHAJOGIN

 

Pochodzenie: Nepal

 

Wymiary: wysokość: 25 cm

                   szerokość: 16 cm

                   głębokość: 10 cm

 

Materiał: mosiądz

 

Stan: nowy

 

        

ŚIWA (sansk. शिव „łaskawy, przychylny”) – jeden z najistotniejszych dewów w hinduizmie. Tworzy Trimurti (rodzaj trójcy hinduistycznej) razem z Brahmą i Wisznu, w której symbolizuje unicestwiający i odnawiający aspekt boskości. Przez śiwaitów uważany jest za Boga jedynego, tożsamego z bezpostaciowym wszechprzenikającym Brahmanem. Śiwa nosi 1008 imion i przedstawiany jest najczęściej jako Nataradźa – mistrz tańca, ale także jako jogin i asceta, jako dobroczyńca, głowa rodziny oraz jako niszczyciel. Wśród hinduistów Śiwę czczą głównie śiwaici i smartyści.

 

IKONOGRAFIA

KOK WŁOSÓW Charakterystyczne dla Śiwy są włosy spięte w kok na jego głowie lub też taki kok wykonany z dredów. Włosy posłużyły Śiwie według mitologii do osłabienia prądu spływającej na Ziemię rzeki Ganges.

SIERP KSIĘŻYCA We włosach boga umieszczony jest cienki sierp księżyca. Może on symbolizować powiązanie Śiwy z miesięcznym cyklem czasu. Zimny sierp księżyca stanowi ozdobę głowy boga, która symbolicznie, jako negatywny aspekt, odnosi się do cechy nieczułości.

TRZECIE OKO Śiwa to bóg o trzech oczach. Oko „trzecie” jest okiem mistycznym, położonym na środku czoła i zamkniętym. W hinduizmie nazywane jest okiem poznania. Uzyskanie poziomu rozwoju, gdy możliwe jest jego otwarcie, równoważne jest z dotarciem do stanu Śiwy. Popularna w Indiach jest opowieść o tym, jak Śiwa spopielił poprzez spojrzenie z jego trzeciego oka, boga Kamadewę (później jednak przywrócił go do życia). Czyn ten upamiętnia przydomek Śiwy o znaczeniu Wróg Kamy/Bezcielesnego.

NAGA Zwierzętami związanymi z postacią Śiwy są węże. Na przedstawieniach węże owinięte są wokół jego szyi, włosów i ramion. Stanowią ozdoby, które symbolicznie odnoszą się do energii życiowej tj. Kundalini.

ANTYLOPA Zwierzę schwytane, stworzone przeciw Śiwie. Stanowi ozdobę postaci boga, która symbolicznie, jako negatywny aspekt, odnosi się do cechy zwierzęcości.

RAMIONA Śiwa przedstawiany jest często jako mężczyzna o czterech ramionach, choć spotkać można jego formy ośmio- i szesnastoręczne.

SKÓRA Śiwa bywa przedstawiany jako postać o białej skórze.

SKÓRA ZWIERZĘCA Skóra tygrysia lub słonia, to mitologicznie uzasadniony rodzaj okrycia Śiwy. Za okrycie dla boga może służyć również skóra gazeli. W przedstawieniach Śiwy jako jogina czasami jest ukazywany jako siedzący na takiej skórze. Stanowi ona ozdobę, która symbolicznie, jako negatywny aspekt, odnosi się do braku czystości (nieczystość). Słoń, którego skórą Śiwa się okrywa, nosił imię Gadźasura. Demon ten został zabity za przeszkadzanie w medytacjach wyznawcom Śiwy.

TRISULA Orężem Śiwy jest jego trójząb triśula. Triśula jest też symbolem trzech gun (każde z ostrzy symbolizuje jedno). Są też czasem utożsamiane z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Trójząb postrzegany jest jako symbol zniszczenia niewiedzy, iluzji.

DAMARU Damaru to bęben Śiwy. Często zawieszony jest na triśuli.

 

MAHAJOGIN Posążek przedstawia Śiwę w formie jogina. Jest to popularne przedstawienie Śiwy jako himalajskiego ascetycznego jogina, bez majątku i odzienia: pogrążonego w medytacji, siedzącego na wysokim szczycie (na górze Kajlas) w pozycji lotosu na skórze tygrysa bądź wędrującego po górach. Obok niego z reguły stoi wbity w ziemię atrybut, trójząb triśula. To Śiwa jako „Wielki Jogin”, Pan joginów i wędrownych ascetów. Wokół jego ramion owinięte są węże (naga-kundala; w hinduizmie wąż symbolizuje m.in. opiekę boską, a hinduiści wierzą, że zwierzęta te gromadzą się przy świętych). Jego ciało nasmarowane jest świętym popiołem, a jego rozpuszczone włosy symbolizują wody Gangesu. W wędrówkach tych czasem towarzyszy mu jego małżonka – Parwati.

 

COŚ O NAS...

        Pomysł sprowadzania orientalnych akcesoriów narodził się z Naszych cudownych podróży do Azji – głównie Nepalu. Owładnięci pasją, która wiodła nas w tajemnicze zakątki świata postanowiliśmy podzielić się z Wami skarbami, które co i raz napotykaliśmy na swojej drodze poprzez niesamowitą kulturę krajów azjatyckich.

 

WYJĄTKOWE I JEDYNE W SWOIM RODZAJU

         Większość akcesoriów, które sprowadzamy dla Was z Azji jest niepowtarzalna – jeśli raz znajdzie się w naszym asortymencie prawdopodobnie nigdy nie będziemy posiadać już kopii tej rzeczy. Nasze produkty są ręcznie robione, więc nawet gdyby ktokolwiek chciał odtworzyć produkt nigdy nie będzie to wierna kopia. Wszystko to sprawia, że posiadając orientalne akcesoria z naszego sklepu na pewno będziesz jedyną osobą wśród swoich znajomych, która jest właścicielką/właścicielem tej cudownej i oryginalnej rzeczy! Wartość takiego przedmiotu nigdy nie spadnie, a wręcz wzrośnie z racji na jej unikatowy charakter.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl