Papier czerpany wynaleziono w Chinach w 105 r. W Europie zaczęto jego ręczną produkcję dopiero w XI wieku i był on popularny aż do wieku XVIII. W tym czasie papier czerpany zaczął być zastępowany tym pochodzącym z rozwijającej się produkcji maszynowej. Jednak ze względu na duże walory artystyczne papieru czerpanego nigdy o nim całkowicie nie zapomniano. Na Dalekim Wschodzie produkuje się go do dziś.
Azja Południowo-Wschodnia kojarzona jest przede wszystkim z Nepalem. To tam powstają wyjątkowe ozdoby, które cenią kobiety na całym świecie za niepowtarzalny wygląd. Nepalska biżuteria powstaje ręcznie i ma wielowiekową tradycję. Jej korzenie sięgają V wieku n.e. Wyjaśniamy, z czego powstaje tradycyjna nepalska biżuteria i dlaczego warto ją nosić.
Buddyzm to nie tylko system filozoficzny, ale także jedna z religii uniwersalnych. Nie zaprzecza ona istnieniu innych bogów oraz nie stawia się ponad innymi religiami, narzucając wiarę w jednego stwórcę świata. Buddyzmem interesuje się wielu z nas, dlatego podpowiadamy, jakie znaczenie mają kolorowe flagi buddyjskie, które możemy spotkać w Japonii, Chinach i Tybecie oraz kiedy powinno się je rozwieszać.
Mala jest sznurem modlitewnym, za pomocą którego odliczana jest ilość wykonanych mantr. Mala w sanskrycie oznacza wieniec bądź naszyjnik. Zbudowana jest ze sznurka, na którym umieszczone jest 108 korali wykonanych z drewna, kryształu, kamienia, kości bądź tworzywa sztucznego. Na końcu mala posiada symboliczną stupę, niewliczaną w ilość koralików. Wykorzystanie mali podczas modlitwy pozwala na jeszcze większym skupieniu na mantrze.
Jeśli chcemy, żeby przestrzeń wokół nas była ciekawa i dodawała nam wewnętrznej energii, musimy dobrze ją zaaranżować. Popularnym i bardzo designerskim rozwiązaniem jest wykorzystanie posągów Buddy, które stanowią inspirację prosto z Dalekiego Wschodu. Jednak jaką figurkę wybrać? I w jakim miejscu powinniśmy ją ustawić? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Kadzidła to nie tylko dekoracyjne akcesoria, wydzielające określony zapach. Pełnią one bowiem ważną funkcję podczas medytacji i uprawiania jogi, a także posiadają lecznicze właściwości. Pomagają się zrelaksować, uspokoić skołatane nerwy oraz umysł. Dzięki nim nasz duch w trakcie medytacji może wyjść poza ciało i unieść się w pozaziemskie przestrzenie. Na szczególną uwagę zasługują kadzidła tybetańskie. Sprawdź, czym różnią się od innych.
Kadzidełka kojarzymy przede wszystkim z Azją. Są one nieodłącznym elementem różnych rytuałów m.in. w Hinduizmie i Buddyzmie, jednak w większości korzystamy z nich w celu poprawy samopoczucia oraz otaczania się przyjemnymi zapachami. Wyjaśniamy, jakie akcesoria gwarantują komfort i bezpieczeństwo podczas palenia kadzidełek.