Czego używa się do produkcji papieru czerpanego?
papier czerpany

Papier czerpany wynaleziono w Chinach w 105 r. W Europie zaczęto jego ręczną produkcję dopiero w XI wieku i był on popularny aż do wieku XVIII. W tym czasie papier czerpany zaczął być zastępowany tym pochodzącym z rozwijającej się produkcji maszynowej. Jednak ze względu na duże walory artystyczne papieru czerpanego nigdy o nim całkowicie nie zapomniano. Na Dalekim Wschodzie produkuje się go do dziś.

czytaj całość »
Z czego wytwarzana jest nepalska biżuteria?
nepalska biżuteria

Azja Południowo-Wschodnia kojarzona jest przede wszystkim z Nepalem. To tam powstają wyjątkowe ozdoby, które cenią kobiety na całym świecie za niepowtarzalny wygląd. Nepalska biżuteria powstaje ręcznie i ma wielowiekową tradycję. Jej korzenie sięgają V wieku n.e. Wyjaśniamy, z czego powstaje tradycyjna nepalska biżuteria i dlaczego warto ją nosić.

czytaj całość »
Nepalczycy uwielbiają święta! - DASHAIN FESTIVAL
Nepalczycy uwielbiają święta! - DASHAIN FESTIVAL
Nepal to szczególny kraj, w którego kalendarzu znajdziemy wiele świąt i ceremonii religijnych. Jednym z największych  i najbardziej popularnych świąt religijnych w Nepalu jest DASHAIN FESTIVAL.  
Dashain symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem, zwycięstwo bogów nad demonami, w którym bardzo pomogła bogini Durga, zabijając straszliwego demona Mahisasur, który terroryzował ziemię pod postacią brutalnego bawoła wodnego. Bogini Durga została stworzona przez bogów Wisznu i Śiwę z Śakti, czyli energii wszystkich bogów, uzbrojona w broń każdego z nich. To właśnie ku czci Bogini Durgi odbywa się ten festiwal. Jest ona czczona w całym królestwie jako wielka bogini matka. 
czytaj całość »
Kiedy powinno rozwieszać się flagi buddyjskie?
Kiedy powinno rozwieszać się flagi buddyjskie?

Buddyzm to nie tylko system filozoficzny, ale także jedna z religii uniwersalnych. Nie zaprzecza ona istnieniu innych bogów oraz nie stawia się ponad innymi religiami, narzucając wiarę w jednego stwórcę świata. Buddyzmem interesuje się wielu z nas, dlatego podpowiadamy, jakie znaczenie mają kolorowe flagi buddyjskie, które możemy spotkać w Japonii, Chinach i Tybecie oraz kiedy powinno się je rozwieszać.

czytaj całość »
Dlaczego mala buddyjska składa się z 108 koralików?
mala z rudrakszy, lotosu i szkła

Mala jest sznurem modlitewnym, za pomocą którego odliczana jest ilość wykonanych mantr. Mala w sanskrycie oznacza wieniec bądź naszyjnik. Zbudowana jest ze sznurka, na którym umieszczone jest 108 korali wykonanych z drewna, kryształu, kamienia, kości bądź tworzywa sztucznego. Na końcu mala posiada symboliczną stupę, niewliczaną w ilość koralików. Wykorzystanie mali podczas modlitwy pozwala na jeszcze większym skupieniu na mantrze.

czytaj całość »
Wybór miejsca dla figurki Buddy - o czym należy pamiętać?
Wybór miejsca dla figurki Buddy - o czym należy pamiętać?

Jeśli chcemy, żeby przestrzeń wokół nas była ciekawa i dodawała nam wewnętrznej energii, musimy dobrze ją zaaranżować. Popularnym i bardzo designerskim rozwiązaniem jest wykorzystanie posągów Buddy, które stanowią inspirację prosto z Dalekiego Wschodu. Jednak jaką figurkę wybrać? I w jakim miejscu powinniśmy ją ustawić? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

czytaj całość »
Czym kadzidła tybetańskie różnią się od innych?
Czym kadzidła tybetańskie różnią się od innych?

Kadzidła to nie tylko dekoracyjne akcesoria, wydzielające określony zapach. Pełnią one bowiem ważną funkcję podczas medytacji i uprawiania jogi, a także posiadają lecznicze właściwości. Pomagają się zrelaksować, uspokoić skołatane nerwy oraz umysł. Dzięki nim nasz duch w trakcie medytacji może wyjść poza ciało i unieść się w pozaziemskie przestrzenie. Na szczególną uwagę zasługują kadzidła tybetańskie. Sprawdź, czym różnią się od innych.

czytaj całość »
Jakie akcesoria są potrzebne do kadzidełek?
Jakie akcesoria są potrzebne do kadzidełek?

Kadzidełka kojarzymy przede wszystkim z Azją. Są one nieodłącznym elementem różnych rytuałów m.in. w Hinduizmie i Buddyzmie, jednak w większości korzystamy z nich w celu poprawy samopoczucia oraz otaczania się przyjemnymi zapachami. Wyjaśniamy, jakie akcesoria gwarantują komfort i bezpieczeństwo podczas palenia kadzidełek.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl