Skrzynie i tuby

Meble z Nepalu

Jesteśmy jedynym w Polsce sklepem, który oferuje oryginalne meble nepalskie. Są to przedmioty nie tylko wyjątkowo piękne, ale również cenne – zarówno materialnie, jak i duchowo. Ze względu na swój indywidualny charakter są poszukiwane przez kolekcjonerów oraz pasjonatów.

Zdobienia na meblach z Nepalu

Zdobienia na nepalskich meblach są niezwykle ważne. Mają one nie tylko charakter estetyczny, ale są też bezpośrednio związane z buddyzmem oraz miejscowym dziedzictwem kulturowym. Dlatego wśród ornamentów możemy znaleźć:

Asztamangala

Jest to osiem buddyjskich symboli pomyślności. Mają one postać znaków przedstawiających: parasol, złote ryby, lotos, wazę, niekończący się węzeł, sztandar zwycięstwa, muszlę i koło Dharmy.

Wśród nich szczególnie często w ornamentyce wykorzystywany jest niekończący się węzeł (Śriwatsa). Symbolizuje on zarówno nieograniczone serce oraz umysł Buddy, ale także szczęście i nieskończoność. W kontekście nieskończoności węzeł jest interpretowany jako symbol nieskończonego życia oraz nieskończonej miłości. Z racji tego przedmioty ozdobione tym znakiem często przekazywane są jako wyraz silnego uczucia do bliskiej osoby.

Cztery harmonijne zwierzęta

Często spotykanym motywem wśród dekoracji na meblach nepalskich są cztery zwierzęta: słoń, małpa, zając i ptak. Są one bohaterami opowieści, w której poszczególne zwierzęta sprzeczają się o starszeństwo pochodzenia. Za najstarszego uznany zostaje ptak jako siewca najstarszego drzewa w okolicy. Ptak jest symbolicznym przedstawieniem Buddy, sama historia zaś ma uczyć życia w harmonii oraz szacunku do starszych.

Godności Szambali

Szambala jest królestwem duchowym znanym z buddyzmu. Reprezentowana jest przez cztery stworzenia, którym przypisane są konkretne ścieżki postępowanie. Do godności Szambali należą: tygrys, śnieżny lew, Garuda (mistyczny człowiek-ptak znany m.in. z godła Tajlandii) oraz smok.

Ścieżka smoka reprezentuje zachowania związane z łagodzeniem, wzbogaceniem, inspirowaniem i niszczeniem, czyli cztery karmy. Dlatego przedmioty udekorowane wizerunkiem buddyjskiego smoka mają za zadanie przypominać o opanowaniu, a także większej ufności wobec świata.

Ręcznie robione meble z Nepalu

Wszystkie dostępne u nas meble są produkowane i malowane ręcznie. Dlatego mają niepowtarzalny charakter i mogą się między sobą różnić. Tworzą je artyści w Nepalu, z którymi mamy stały kontakt.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl