Wybór miejsca dla figurki Buddy - o czym należy pamiętać?
Wybór miejsca dla figurki Buddy - o czym należy pamiętać?

Jeśli chcemy, żeby przestrzeń wokół nas była ciekawa i dodawała nam wewnętrznej energii, musimy dobrze ją zaaranżować. Popularnym i bardzo designerskim rozwiązaniem jest wykorzystanie posągów Buddy, które stanowią inspirację prosto z Dalekiego Wschodu. Jednak jaką figurkę wybrać? I w jakim miejscu powinniśmy ją ustawić? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.  

Mudry - czym są? Co oznaczają?

Figurka Buddy tworzona jest według ściśle określonych standardów: zgodnie z tradycją postać musi być odziana w strój mnicha, być przedstawiona w jednej z czterech określonych pozycji, a jej ręce muszą być ułożone w charakterystycznym geście. Gesty te, czyli mudry mają duże znaczenie, ponieważ symbolizują ważne wydarzenia z życia Buddy.

Cztery pozycje, w którym może zostać przedstawiony Budda to:

  • Siedzący Budda, który nazywany jest także medytującym Buddą. Przedstawiony jest jako postać, której dłonie są ułożone na kolanach w geście „Dayana mudra” (gest medytacji). Co ciekawe, prawa ręka oznacza oświecenie, a lewa - świat zjawisk. Całość tworzy kompozycję nawiązującą do wewnętrznej wolności, czystości i dążenia do duchowości. 
  • Stojący Budda. Przedstawiony jest z rękami podniesionymi do góry i dłońmi skierowanymi do przodu w geście „Abhaya mudra”. Gest ten oznacza odwagę i ochronę, a mówią bardziej szczegółowo „rozproszenie strachu”. To także gest nieustraszoności lub obrony wiary, tryumfu nad złem i odwrócenia od rzeczy, powodujących niepokój.
  • Leżący Budda. Postać spoczywa na prawym boku i wspiera głowę dłonią. Jego stopy są ułożone równoległe, a lewa ręka jest wyciągnięta wzdłuż ciała. Pozycja ta nawiązuje do stanu Nirwany.  
  • Budda idący. Przedstawienie to można spotkać niezwykle rzadko (wyjątek stanowi szkoła Sukothai). 

Figurka Buddy - dlaczego warto?

Dlaczego warto wykorzystać orientalny styl figurek Buddy? Przede wszystkim dlatego, że mają one niezwykłe walory estetyczne i sprawiają, że przestrzeń wokół nas nabiera zupełnie nowego charakteru. To także świetny sposób na wprowadzenie atmosfery spokoju, wyciszenia, refleksji i życiowej mądrości. Figurka Buddy, który dla wielu osób jest duchowym przewodnikiem, dla nas może być synonimem oazy spokoju i wewnętrznej siły. Patrzenie na nią przypomina nam m.in. że powinniśmy zachowywać spokój, dbać o pozytywne nastawienie i wierzyć w naszą wewnętrzną moc.  

Wybór miejsca na figurkę - o czym pamiętać?

Jednak gdzie powinniśmy ustawić figurkę, tak by była ona dobrze wyeksponowana i tworzyła spójną aranżację z innymi elementami wystroju? Wiele osób przekonało się, że doskonałym miejscem dla posągu Buddy jest łazienka, czyli miejsce, w którym relaksujemy się, wypoczywamy i zapominamy o problemach minionego dnia. Aby figurka była dobrze widoczna możemy ustawić ją na wannie, na umywalce lub na specjalnie przygotowanej do tego celu półce. Dobrym uzupełnieniem jej orientalnego charakteru będą rośliny i drewniane dodatki. 

Inną świetną lokalizacją jest ogród, w którym sprawdzi się zarówno mała, jak i duża figurka Buddy. Ustawienie jej przy ścianie roślinności lub przy fontannie sprawi, że zyskamy zaciszny kącik, w którym będziemy mogli wypocząć i oczyścić umysł. 

Jeśli szukasz figurki o niepowtarzalnym wyglądzie, która jest wykonana z wysokiej jakości materiałów, sprawdź naszą ofertę. Jako wieloletni pasjonaci kultury Dalekiego Wschodu z prawdziwą radością dostarczamy naszym klientom piękne, ręcznie wykonywane produkty. Wybierając nasze propozycje zyskujesz pewność niepowtarzalności i oryginalności, które odmienią Twój dom. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl