VAJRAKILAYA / DORJE PHURBA / 66x53 cm / Thanka buddyjska z Nepalu / złote elementy

Dostępność: 1 sztuka
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 1 799,00 zł 1799.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

VAJRAKILAYA - THANKA

 

      Niesamowita, ręcznie robiona thanka przedstawiająca Wadżrakilaję. Przedstawiona thanka pochodzi z Nepalu, jest ona wykonana przez miejscowego artystę i stanowi wielką rzadkość. Dana rzecz to niepowtarzalne dziedzictwo tybetańskiej kultury. Nasza thanka pomoże Ci w trakcie medytacji, bo może być narzędziem do wizualizacji różnych aspektów umysłu.

 

Pochodzenie: Nepal (Kathmandu)

 

Wymiary: wysokość 66 cm

                  szerokość 53 cm

  

Materiał: płótno, farba

 

Stan: nowa

 

Sposób wykonania: ręczne wykonanie, artysta z Kathmandu

 

Kolor: wielobarwna, złota

 

Przeznaczenie thanki: do powieszenia na ścianie

 

Obszycie: bez obszycia

 WADŻRAKILAJA


        Wadżrakilaja, Vajrakilaya, Vajrakilla, Dorje Phurba - złożona, wielowymiarowa forma Wadżrapani. Wadżrakilaja jest jidamem, który ucieleśnia oświecone czyny wszystkich buddów i którego praktyka jest znana jako najszybciej usuwająca zewnętrzne i wewnętrzne przeszkody, niszcząca siły wrogie i oczyszczająca duchowe złudzenia. Wadżrakilaja jest opisywany jako wiecznie młodzi Ojciec i Matka, a owocem ich sojuszu staje się syn Kilaja, który jest przedstawiony jako phurba (sztylet) z żelaza meteorytowego. Kilaja odrzuca wszystkie przeszkody. Praktyka Wadżrakilaji jest związana z wizualizacją swojej istoty jako tego sztyletu. Ta praktyka pomaga w walce z gniewem i zawiścią, czyni umysł spokojnym. Wadżrakilaja niszczy energię gial-sen przynosząc w zamian jej szczęście, harmonię i pokój.

 

 

IKONOGRAFIA: 


          Wadżrakilaja jest ciemnoniebieskim herukiem (nazwa kategorii bóstw męskich) z trzema twarzami i sześcioma ramionami. Ma cztery nogi. W jego ramionach znajduje się niebieska małżonka Diptaczakra, mająca jedną głowę i dwie ręce. Jedną ręką owija się on wokół szyi małżonki, drugą podaje jej kielich z czaszki (sanskr. kapāla) wypełnionej krwią. W dwóch górnych prawych rękach Wadżrakilaja trzyma Wadżry, w lewej środkowej ręce ma rytualny trójząb. Lewa górna ręka jest złożona w groźną mudrę, która eliminuje negatywne wpływy; dwie dolne ręce trzymają phurbę (sanskr. kīla, tyb. phurba - rytualny sztylet), która personifikuje syna Wadżrakilaji – Kilaja. Wadżrakilaja ma na plecach pelerynę ze skóry człowieka i skóry słonia, symbolizującą przezwyciężenie uczucia i ignorancji. Wokół talii Wadżrakilai owinięta jest skóra tygrysa, a wokół talii jego małżonki skóra lamparta. Naszyjnik z odciętych głów ozdabia szyję bóstwa. Na głowach małżonków są korony. Każda korona ma pięć czaszek symbolizujących pięć rodzin buddów Dhyani. Za plecami Wadżrakilai widnieją skrzydła Garudy, a samego Garudę można zobaczyć nad jego głową. W ogniste, rozwijające się włosy Wadżrakilai wplątał się wąż. Jego bransoletki i kolczyki w uszach są również przedstawiane jako żywe węże. Przerażająca para stoi na lotosowym tronie nad tarczą słoneczną, depcząc stopami zwłoki wrogów. Wokół małżonków faluje morze szalejącego ognia, powstałe z ich własnej energii.

 

THANKA (THANGKA) - CZYM JEST I CO PRZEDSTAWIA?


         Thanka (thangka) w dosłownym tłumaczeniu jest płaskim obrazem (rodzajem plakatu). W praktyce jest to po prostu malowany na płótnie ręcznie obraz (z obszyciem lub bez) przedstawiający ważne postaci i/lub symbole buddyjskie. Można też powiedzieć, iż jest to po prostu malowany zwój o tematyce religijnej. Thanki są wieszane zarówno w klasztorach buddyjskich jak i prywatnych domach. Służą jako pomoc w medytacji, będąc narzędziem wizualizacji różnych aspektów umysłu. Są też elementem dekoracyjnym wystroju wnętrza mieszkania czy domu.

 

 

COŚ O NAS...

       Pomysł sprowadzania orientalnych akcesoriów narodził się z naszych cudownych podróży do Azji – głównie Nepalu. Owładnięci pasją, która wwojej drodiodła nas w tajemnicze zakątki świata postanowiliśmy podzielić się skarbami, które co i raz napotykaliśmy na sze poprzez niesamowitą kulturę krajów Południowego-Wschodu.

 

 

WYJĄTKOWE I JEDYNE W SWOIM RODZAJU

         Większość akcesoriów, które sprowadzamy dla Was z Azji Południowo-Wschodniej jest niepowtarzalna – jeśli raz znajdzie się w naszym asortymencie prawdopodobnie nigdy nie będziemy posiadać już kopii tej rzeczy. Nasze produkty są ręcznie robione, więc nawet gdyby ktokolwiek chciał odtworzyć produkt nigdy nie będzie to wierna kopia. Wszystko to sprawia, że posiadając orientalne akcesoria z naszego sklepu na pewno będziesz jedyną osobą wśród swoich znajomych, która jest właścicielką/właścicielem tej cudownej i oryginalnej rzeczy! Wartość takiego przedmiotu nigdy nie spadnie, a wręcz wzrośnie z racji na jej unikatowy charakter.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl