MILAREPA / 58x44 cm / Thanka buddyjska z Nepalu / ręcznie malowana

Dostępność: 1 sztuka
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 1 499,00 zł 1499.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

MILAREPA - THANKA

 

      Niesamowita, ręcznie robiona thanka przedstawiająca Wadżrakilaję. Przedstawiona thanka pochodzi z Nepalu, jest ona wykonana przez miejscowego artystę i stanowi wielką rzadkość. Dana rzecz to niepowtarzalne dziedzictwo tybetańskiej kultury. Nasza thanka pomoże Ci w trakcie medytacji, bo może być narzędziem do wizualizacji różnych aspektów umysłu.

 

Pochodzenie: Nepal (Kathmandu)

 

Wymiary: wysokość 58 cm

                  szerokość 44 cm

  

Materiał: płótno, farba

 

Stan: nowa

 

Sposób wykonania: ręczne wykonanie, artysta z Kathmandu

 

Kolor: wielobarwna, złota

 

Przeznaczenie thanki: do powieszenia na ścianie

 

Obszycie: bez obszycia

 MILAREPA


        Milarepa Shepa Dordże - nauczyciel buddyzmu tybetańskiego, słynny praktykujący jogin, poeta, autor wielu pieśni i ballad wciąż popularnych w Tybecie, jeden z założycieli szkoły Kagyu. Droga Milarepy jest przedmiotem wielowiekowej dyskusji, przykładem do naśladowania, uosobieniem tego, jak dzięki sile ducha i wytrwałości można osiągnąć oświecenie. Jego wiersze są przekazywane ustnie, a obrazy są szeroko stosowane w panteonie bóstw Nauk tybetańskich. Właśnie dlatego thanka przedstawiająca Milarepę jest popularna wśród osób praktykujących drogę Dharmy.

 

 

IKONOGRAFIA: 


          Święty jest przedstawiony siedzącym na tronie lotosu w pozycji Wadżry, lewa ręka wykonuje gest kontemplacji, prawa ręka jest przyłożona do ucha. Gest „słuchania” jest typowy wyłącznie dla ikonografii Milarepy i nie jest częścią systemu gestów kanonicznych. Istnieje kilka interpretacji symbolicznego znaczenia tego gestu. Pierwsza nawiązuję do zbioru pieśni "Mila Grubum", których autorem jest Milarepa. Uważa się, że Święty, słuchając głosu natchnienia, śpiewa Buddę w pieśni i uczy swoich słuchaczy poprzez poetyckie piękno języka tybetańskiego. Według innej interpreacji, trzyma rękę wysoko uniesioną do ucha, być może po to, by móc lepiej słyszeć nauki swoich mentorów. Warto zauważyć, że każdy obraz Milarepy, oprócz zestawu znaków, symboli, gestów utrwalonych w jego kanonie ikonograficznym, jest    mocno indywidualny, co przejawia się poprzez twórczą osobowość artysty i jego intuicję estetyczną. Poza charakterystycznym gestem, jednym z obowiązkowych elementów ikonograficznych świętego obrazu buddyjskiego jest atrybut, którym w tym przypadku jest Kapala lub gliniana miska. Kapala - kielich z górnej części ludzkiej czaszki, będącej jednym z najczęstszych atrybutów gniewnych bóstw, jej wizerunek często występuje w malarstwie buddyjskim i
symbolizuje "mądrość" lub "wiedzę". Kelich i szarozielony kolor skóry Milarepy są symbolami jego skrajnego ascetyzmu. Pustelnik siedzi w otoczeniu górskiego krajobrazu tybetańskiego. Cała duchowa praktyka Świętego odbywa się w górach Tybetu.

 

THANKA (THANGKA) - CZYM JEST I CO PRZEDSTAWIA?


         Thanka (thangka) w dosłownym tłumaczeniu jest płaskim obrazem (rodzajem plakatu). W praktyce jest to po prostu malowany na płótnie ręcznie obraz (z obszyciem lub bez) przedstawiający ważne postaci i/lub symbole buddyjskie. Można też powiedzieć, iż jest to po prostu malowany zwój o tematyce religijnej. Thanki są wieszane zarówno w klasztorach buddyjskich jak i prywatnych domach. Służą jako pomoc w medytacji, będąc narzędziem wizualizacji różnych aspektów umysłu. Są też elementem dekoracyjnym wystroju wnętrza mieszkania czy domu.

 

 

COŚ O NAS...

       Pomysł sprowadzania orientalnych akcesoriów narodził się z naszych cudownych podróży do Azji – głównie Nepalu. Owładnięci pasją, która wwojej drodiodła nas w tajemnicze zakątki świata postanowiliśmy podzielić się skarbami, które co i raz napotykaliśmy na sze poprzez niesamowitą kulturę krajów Południowego-Wschodu.

 

 

WYJĄTKOWE I JEDYNE W SWOIM RODZAJU

         Większość akcesoriów, które sprowadzamy dla Was z Azji Południowo-Wschodniej jest niepowtarzalna – jeśli raz znajdzie się w naszym asortymencie prawdopodobnie nigdy nie będziemy posiadać już kopii tej rzeczy. Nasze produkty są ręcznie robione, więc nawet gdyby ktokolwiek chciał odtworzyć produkt nigdy nie będzie to wierna kopia. Wszystko to sprawia, że posiadając orientalne akcesoria z naszego sklepu na pewno będziesz jedyną osobą wśród swoich znajomych, która jest właścicielką/właścicielem tej cudownej i oryginalnej rzeczy! Wartość takiego przedmiotu nigdy nie spadnie, a wręcz wzrośnie z racji na jej unikatowy charakter.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl