CHENREZIG / 60x45 cm / Thanka buddyjska z Nepalu / ręcznie malowana

Dostępność: 1 sztuka
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 1 499,00 zł 1499.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

AWALOKITEŚWARA (CHENREZIG) - THANKA

 

      Niesamowita, ręcznie robiona thanka przedstawiająca Wadżrakilaję. Przedstawiona thanka pochodzi z Nepalu, jest ona wykonana przez miejscowego artystę i stanowi wielką rzadkość. Dana rzecz to niepowtarzalne dziedzictwo tybetańskiej kultury. Nasza thanka pomoże Ci w trakcie medytacji, bo może być narzędziem do wizualizacji różnych aspektów umysłu.

 

Pochodzenie: Nepal (Kathmandu)

 

Wymiary: wysokość 60 cm

                  szerokość 45 cm

  

Materiał: płótno, farba

 

Stan: nowa

 

Sposób wykonania: ręczne wykonanie, artysta z Kathmandu

 

Kolor: wielobarwna, złota

 

Przeznaczenie thanki: do powieszenia na ścianie

 

Obszycie: bez obszycia

 AWALOKITEŚWARA


        Awalokiteśwara jest jednym z głównych bóstw w buddyzmie. Obdarza wszystkich swoim współczuciem i odpowiada na prośby błagających. Jest on ucieleśnieniem współczucia wszystkich buddów, daje miłosierdzie wszystkim rzeczom. Imię Awalokiteśwara oznacza „obserwujący hałas leżący w dole” lub bardziej poetycko „słuchający przyziemnych dźwięków”, „patron patrzący z góry”. Przez przyziemny dźwięk lub hałas rozumie się prośby wierzących, na które Bodhisattwa z pewnością odpowiada, przychodzi z pomocą, pomaga radzić sobie ze złą energią i myślami, kieruje na prawdziwą ścieżkę prowadzącą do uwolnienia się od cierpienia i cyklu samsary. Jednocześnie nie dokonuje rozróżnienia między istotami, jest bezstronny. Bodhisattwa Awalokiteśwara jest czczony w wielu krajach północnego buddyzmu, zwłaszcza w Tybecie i Nepalu, skąd właśnie pochodzi opisywana thanka. W języku tybetańskim jego imię brzmi jako Chenrezig. Bodhisattwę można przedstawić na obrazach w 108 różnych postaciach, jednak główną i najbardziej znaną jest jego czteroramienna forma. Obowiązkowym atrybutem Awalokiteśwary, zwłaszcza w jego czteroramiennej formie, jest najbardziej znana mantra tybetańska. Składa się z sześciu sylab i brzmi "Om Mani Padme Hum". Moc Awalokiteśwary jest potężna - powtarzając jego mantrę, każdy Buddysta poszukujący prawdy ją zrozumie.

 

 

IKONOGRAFIA: 


          Na naszej thance widzimy najpopularniejszą wersję Bodhisattwy w malarstwie buddyjskim. Bodhisattwa został przedstawiony z czterema ramionami, ma również białe ciało. Dwie dłonie znajdują się w pobliżu serca i obejmują klejnot - symbol mądrości. Życzy on mieszkańcom sześciu światów – ludzkości, dewów, półbogów, bestii, złych duchów, piekielnych demonów – wyzwolenia od cierpienia. Kolejne dłonie ściskają różaniec ze 108 nawleczonymi koralikami, oraz kwiat zwany utpalą. Awalokiteśwara siedzi z ugiętymi kolanami na Księżycu, pod którym znajduje się słońce, a jeszcze niżej – kwiat lotosu. Włosy są zebrane na górze, a pozostałe pasma delikatnie opadają na ramiona. Ciało jest ubrane w pelerynę z antylopy, która otacza ciało i ramię po prawej stronie..

 

THANKA (THANGKA) - CZYM JEST I CO PRZEDSTAWIA?


         Thanka (thangka) w dosłownym tłumaczeniu jest płaskim obrazem (rodzajem plakatu). W praktyce jest to po prostu malowany na płótnie ręcznie obraz (z obszyciem lub bez) przedstawiający ważne postaci i/lub symbole buddyjskie. Można też powiedzieć, iż jest to po prostu malowany zwój o tematyce religijnej. Thanki są wieszane zarówno w klasztorach buddyjskich jak i prywatnych domach. Służą jako pomoc w medytacji, będąc narzędziem wizualizacji różnych aspektów umysłu. Są też elementem dekoracyjnym wystroju wnętrza mieszkania czy domu.

 

 

COŚ O NAS...

       Pomysł sprowadzania orientalnych akcesoriów narodził się z naszych cudownych podróży do Azji – głównie Nepalu. Owładnięci pasją, która wwojej drodiodła nas w tajemnicze zakątki świata postanowiliśmy podzielić się skarbami, które co i raz napotykaliśmy na sze poprzez niesamowitą kulturę krajów Południowego-Wschodu.

 

 

WYJĄTKOWE I JEDYNE W SWOIM RODZAJU

         Większość akcesoriów, które sprowadzamy dla Was z Azji Południowo-Wschodniej jest niepowtarzalna – jeśli raz znajdzie się w naszym asortymencie prawdopodobnie nigdy nie będziemy posiadać już kopii tej rzeczy. Nasze produkty są ręcznie robione, więc nawet gdyby ktokolwiek chciał odtworzyć produkt nigdy nie będzie to wierna kopia. Wszystko to sprawia, że posiadając orientalne akcesoria z naszego sklepu na pewno będziesz jedyną osobą wśród swoich znajomych, która jest właścicielką/właścicielem tej cudownej i oryginalnej rzeczy! Wartość takiego przedmiotu nigdy nie spadnie, a wręcz wzrośnie z racji na jej unikatowy charakter.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl