Nepalczycy uwielbiają święta! - DASHAIN FESTIVAL
Nepalczycy uwielbiają święta! - DASHAIN FESTIVAL
Nepal to szczególny kraj, w którego kalendarzu znajdziemy wiele świąt i ceremonii religijnych. Jednym z największych  i najbardziej popularnych świąt religijnych w Nepalu jest DASHAIN FESTIVAL.  
Dashain symbolizuje zwycięstwo dobra nad złem, zwycięstwo bogów nad demonami, w którym bardzo pomogła bogini Durga, zabijając straszliwego demona Mahisasur, który terroryzował ziemię pod postacią brutalnego bawoła wodnego. Bogini Durga została stworzona przez bogów Wisznu i Śiwę z Śakti, czyli energii wszystkich bogów, uzbrojona w broń każdego z nich. To właśnie ku czci Bogini Durgi odbywa się ten festiwal. Jest ona czczona w całym królestwie jako wielka bogini matka. 
Dashain zwykle przypada w nepalskim miesiącu Aswin (wrzesień) i trwa 15 dni. Podczas trwania festiwalu wszystkie urzędy państwowe, biura i szkoły są zamknięte. 
Jak obchodzą to święto zwykli Nepalczycy? 
Jest to dla nich bardzo ważne święto. Świętują je wszyscy Nepalczycy, niezależenie od wyznania. Wracają oni do domu na to święto z różnych rejonów Nepalu a nawet z całego świata. Każdy dom jest odpowiednio wysprzątany i pięknie udekorowany, tak aby Bogini Matka mogła go odwiedzić i pobłogosławić szczęściem. To dla Nepalczyków czas radości, spotkań rodzinnych, wymiany prezentów i błogosławieństw oraz wspólnych pudży. Podczas Dashain mężczyźni i kobiety w eleganckich strojach odwiedzają starszych w poszukiwaniu tika (czyli odrobiny czerwonego cynobru zmieszanego z jogurtem i ryżem) wraz z błogosławieństwem. W różnych częściach Doliny Katmandu odbywa się również tzw. procesja miecza (Paayaa). Ludzie noszą piękne ubrania, jedzą pyszne potrawy. Najmłodsi obdarowywani są prezentami i pieniędzmi. To czas radości i wspólnych zabaw. Nepalczycy lubią grać w karty, puszczają kolorowe latawce z dachów swoich domów i bawią się radośnie na olbrzymich huśtawkach, które są budowane specjalnie na ten festiwal.
Szczęśliwego Dashain!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl