Czego używa się do produkcji papieru czerpanego?
papier czerpany

Papier czerpany wynaleziono w Chinach w 105 r. W Europie zaczęto jego ręczną produkcję dopiero w XI wieku i był on popularny aż do wieku XVIII. W tym czasie papier czerpany zaczął być zastępowany tym pochodzącym z rozwijającej się produkcji maszynowej. Jednak ze względu na duże walory artystyczne papieru czerpanego nigdy o nim całkowicie nie zapomniano. Na Dalekim Wschodzie produkuje się go do dziś.

Papier czerpany z Nepalu

Na szczególną uwagę zasługuje papier czerpany wytwarzany w Nepalu. Pomimo starożytnej metody produkcji ręcznej cechuje się on wyjątkową wytrzymałością, ciekawą teksturą i oczywiście ogromnymi walorami estetycznymi. Jak powstaje? Papier czerpany wytwarza się z kory krzewu lokalnie nazywanego lokta (Daphne Cannabina), rosnącego w nepalskich górach. Kora jest najpierw dwukrotnie gotowana, a następnie myta, siekana i miażdżona młotkiem. Do produkcji papieru potrzebna jest specjalna, drewniana rama, na którą wylewa się miazgę z kory. Rama umieszczana jest w wodzie. Masę rozprowadza się równomiernie w ramie delikatnymi potrząśnięciami, a następnie odkłada na całość na słońce, by dobrze wyschła.

Zastosowanie papieru czerpanego

Do produkcji papieru czerpanego można używać też odpadów konopnych, lnu, słomy ryżowej, alg, osadów browarnianych, a dawniej używano nawet… rozdrobnionych szmat. Obecnie część rękodzielników tworzy papier czerpany w zaciszu własnego domu, wykorzystując stare gazety, blender i krochmal. Papier czerpany świetnie sprawdza się jako papeteria, dekoracja domu, w przygotowywaniu zaproszeń, kartek okolicznościowych i orientalnych plakatów. W naszym sklepie dostępne są oryginalne notatniki wykonywane ręcznie przez nepalskich artystów – są one wspaniałym, luksusowym prezentem, dla każdej osoby wrażliwej na piękno. Notes z papieru czerpanego to prezent naprawdę niepowtarzalny – nie ma dwóch identycznie wykonanych produktów. Do wyboru oferujemy zarówno modele w bardziej stonowanych okładkach, jak i tych o widocznie orientalnym charakterze.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl