Dlaczego mala buddyjska składa się z 108 koralików?
mala z rudrakszy, lotosu i szkła

Mala jest sznurem modlitewnym, za pomocą którego odliczana jest ilość wykonanych mantr. Mala w sanskrycie oznacza wieniec bądź naszyjnik. Zbudowana jest ze sznurka, na którym umieszczone jest 108 korali wykonanych z drewna, kryształu, kamienia, kości bądź tworzywa sztucznego. Na końcu mala posiada symboliczną stupę, niewliczaną w ilość koralików. Wykorzystanie mali podczas modlitwy pozwala na jeszcze większym skupieniu na mantrze.

Z jakiego powodu mala zbudowana jest ze 108 koralików?

Ilość koralików w mali nie jest przypadkowa, jednak są różne wersje odnośnie konkretnego powodu. Obecnie można dostać male buddyjskie zawierające mniejszą liczbę koralików, jednak to liczba 108 jest wyjątkowa dla wszystkich wierzących. W buddyzmie liczba 108 jest symbolem wszystkich doskonałych cech Buddy. Według innej wersji, 108 oznacza wszystkie grzechy, przez które osiągnięcie stanu Buddy nie jest możliwe. W tamtejszej wierze liczba 108 jest uważana za świętą lub magiczną. Na nowy rok w japońskich świątyniach wybrzmiewa 108 uderzeń gongu.

W Hinduizmie liczba 108 również wielokrotnie się powtarza i posiada swoją symbolikę. Pierwszą z nich jest liczba Upaniszad, która wynosi dokładnie 108. W alfabecie sanskryckim znajduje się 54 litery, jednak każda z nich posiada dwa aspekty, co również daje świętą liczbę. Kriszna posiadał 108 partnerek, określonych jest także 108 świętych miejsc dla osób wyznających Hinduizm. Znany jest także rytuał 108 Powitań Słońca w jodze, wywodzący się z tej wiary. Liczba ta jest bardzo ważna w tej religii i objawia się praktycznie na każdym kroku.

Mala buddyjska jest niezbędnym elementem każdej medytacji czy modlitwy, pozwalającym na skupieniu się na mantrze. Dzięki temu łatwiej jest się zrelaksować i uzdrowić się psychicznie. Liczba 108 jest nierozerwalnie związana z większością religii Wschodu. Tradycyjne male wykonane w Nepalu zachwycają swoim wyglądem, a historie związane z ich magicznym znaczeniem robią ogromne wrażenie. Symbolika liczby 108 jest ogromna, i pozwala na różnorodne teorie i skojarzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl