Thanka buddyjska / Budda Gautama / dhammachakka mudra / Nepal / 63 x 38 cm

Thanka buddyjska / Budda Gautama / dhammachakka mudra / Nepal / 63 x 38 cm
 • promocja
 • nowość
Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 247,00 zł 380,00 zł 247.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Thangka Budda Gautama 63 x 38 cm

Jeśli tylko masz miejsce na ścianie, to właśnie thanka będzie idealnym wyborem, aby zapełnić tę lukę. Pomoże Ci w medytacji, będzie narzędziem do wizualizacji różnych aspektów umysłu.

Prezentowana thanka to rzadkość - pochodzi z Nepalu. Jest wykonana ręcznie przez Nepalskiego artystę. Jest to niepowtarzalne dziedzictwo zapomnianej i zniszczonej już nieco tybetańskiej kultury.

Thanka przedstawia Buddę wykonującego dhammachakka mudra (mudra głoszenia nauki).

Umieszczenie thanki na ścianie zmieni wnętrze domu.

Przydatne informacje - thanka Budda Gautama 63 x 38 cm:

 • Sposób wykonania: ręcznie robiony
 • Twórca: artysta z Nepalu
 • Malowanie: ręcznie malowany
 • Wysokość thanki (z frędzlami): 63 cm
 • Wysokość thanki (bez frędzli): 52 cm
 • Szerokość thanki: 38 cm
 • Materiał, z którego została wykonana thanka: tkanina
 • Kolor thanki: wielokolorowy
 • Przeznaczenie thanki: do powieszenia na ścianie
 • Kraj pochodzenia: Napal 

 

Budda – stan umysłu czy osoba?

Odpowiadając na powyższe pytanie – i to i to. Przede wszystkim jest to osoba, ale nie byle jaka! Szacuje się, że Budda urodził się około 480 lat p.n.e. Nigdy nie uważał się za Boga (z resztą buddyści również go za boga nie uważają). Był zwykłym człowiekiem, jednakże wyróżniało go to, że osiągnął Oświecenie, a innymi słowy zgłębił znaczenie życia. Od jego imienia powstał Buddyzm, a sam Budda uważany jest za jego założyciela. Imię Budda oznacza ,,ten, który się przebudził”, tzn. ktoś kto ujrzał czym jest rzeczywistość. Dlatego też możemy twierdzić, że budda (pisane małą literą) to stan umysłu. Budda to innymi słowy osoba, która przejrzała na oczy.

Thanka (thangka) - czym jest i co przedstawia?

Thanka (thangka) w dosłownym tłumaczeniu jest płaskim obrazem (rodzajem plakatu). W praktyce jest to po prostu malowany na płótnie ręcznie obraz (z obszyciem lub bez) przedstawiający ważne postaci i/lub symbole buddyjskie. Można też powiedzieć, iż jest to po prostu malowany zwój o tematyce religijnej.

Thanki są wieszane zarówno w klasztorach buddyjskich jak i prywatnych domach. Służą jako pomoc w medytacji, będąc narzędziem wizualizacji różnych aspektów umysłu. 

Każda thanka jest inna, inaczej wibruje. Zmienia energię pomieszczenia, w którym jest powieszona.

Namalowanie thanki zajmuje artyście (w zależności od wielkości thanki i ilości szczegółów) od kilku dni do kilku tygodni. Przed i w trakcie malowania artysta odpowiednio przygotowuje się do pracy poprzez medytację i łączenie się z aspektem, który maluje.

Thanki oprócz duchowego narzędzia są też elementem dekoracyjnym wystroju wnętrza mieszkania czy domu.

Budda i ułożenie jego rąk - mudra, czyli układy energetyczne dłoni

Budda zawsze w jakiś specyficzny sposób układa dłonie... - nie, nie jest to przypadkowe ułożenie! Są to układy energetyczne dłoni nazywane "mudra".  Wyróżnić można wiele układów, ale oto najczęściej spotykane układy dłoni, które można zobaczyć na posążkach oraz na thankach (warto też ich używać podczas medytacji):

 • Dhammachakka mudra - mudra głoszenia nauki. Nazywana także gestem nauki Koła Dharmy (Gest przypomina koło Dharmy). Nawiązuje do jednego z najważniejszych momentów z życia Buddy. Budda użył bowiem tego gestu podczas pierwszego kazania w Sarnatch (miejscowość w Indiach), zaraz po tym jak osiągnął oświecenie.  Takie ułożenie dłoni uzyskuje się poprzez połączenie czubków kciuka i palców wskazujących obu rąk, tworząc okrąg. Dalej należy trzymać pozostałe trzy palce rozciągnięte, a następnie położyć dłonie na poziomie serca, lewą dłonią skierowaną do serca, a prawą skierowaną na zewnątrz. Mudra głoszenia nauki uspokaja umysł i wznosi Nas na wyższy poziom, poprawia skupienie i pomaga utrzymać pozytywne nastawienie.
 • Dhyan mudra - mudra medytacji. Symbolizuje stan głębokiego skupienia samadhi (medytacyjne pochłoniecie). Takie ułożenie dłoni można uzyskać poprzez położenie prawej dłoni na lewej, z wnętrzem skierowanym ku niebu i położenie na sobie kciuków. Pomaga oczyścić emocjonalną energię i pozbyć się negatywnych uczuć wynikających z przeszłych doświadczeń. 
 • Bhumisparsa mudra - mudra brania ziemi na świadka. Symbolizuje moment przebudzenia Buddy, który twierdzi, że ziemia jest świadkiem jego oświecenia. Jest też symbolem determinacji w dążeniu do oświecenia, a więc z tego też powodu warto ją stosować podczas medytacji. Mudrę tę wykonuje się w pozycji lotosu. Prawą rękę należy opuścić na prawe kolano, a palce skierować do ziemi (wnętrze dłoni powinno być skierowane do wewnątrz). Lewą rękę należy umieścić na skrzyżowanych stopach, z dłonią otwartą ku niebu. 
 • Abhaya mudra - mudra odegnania lęku. Symbolizuje nieustraszoność lub błogosławieństwo. Jest związana z ochroną, spokojem, życzliwością i rozwianiem strachu. Wykonuje się ją poprzez uniesienie prawej dłoni na wysokość barków, tak, jakby miało się pokazać gest "stop" (dłoń rozłożona, palce zwarte, wewnętrzną częścią dłoni do przodu).
 • Gyan mudra - mudra wiedzy. Nawiązuje do momentu przekazywania nauk Buddy. Ten układ dłoni uzyskuje się poprzez połączenie palca wskazującego z kciukiem oraz wyprostowanie pozostałych palców. Tak ułożone dłonie mogą spocząć na kolanach, skierowane do góry wnętrzem. Mudra ta wspomaga uzyskanie czystości umysłu oraz poprawia zdolność koncentracji i pamięć.
Dlaczego właśnie orientalne akcesoria z Nepalu?

Pomysł sprowadzania orientalnych akcesoriów narodził się z Naszych cudownych podróży do Azji – głównie Nepalu. Owładnięci pasją, która wiodła nas w tajemnicze zakątki świata postanowiliśmy podzielić się z Wami skarbami, które co i raz napotykaliśmy na swojej drodze poprzez niesamowitą kulturę krajów Południowego-Wschodu.

Przedmioty w Naszej Galerii są wyjątkowe, niepowtarzalne

Większość akcesoriów, które sprowadzamy dla Was z Azji Południowo-Wschodniej jest niepowtarzalna – jeśli raz znajdzie się w naszym asortymencie, prawdopodobnie nigdy nie będziemy posiadać już kopii tej rzeczy. Nasze produkty są ręcznie robione, więc nawet gdyby ktokolwiek chciał odtworzyć produkt, nigdy nie będzie to wierna kopia. Wszystko to sprawia, że posiadając orientalne akcesoria z naszego sklepu na pewno będziesz jedyną osobą wśród swoich znajomych, która jest właścicielką/właścicielem tej cudownej i oryginalnej rzeczy! Wartość takiego przedmiotu nigdy nie spadnie, a wręcz wzrośnie z racji na jej unikatowy charakter.

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl