Thanka Amitayus Bodhisattva Tybet

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 2 500,00 zł 2500.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 22CE-20291

Opis

Thanka, thangka − dosłownie "płaski obraz", rodzaj malowanego zwoju o tematyce religijnej. Autorami pierwszych obrazów malowanych na zwojach byli, w odległych czasach Buddy, wędrowni indyjscy asceci, którzy w ten sposób ilustrowali nauki Buddy, a także przedstawiali jego wizerunek.  Jednak tradycja malowania thanek na płótnach wywodzi się z Tybetu i zapoczątkowana była już ponad 1400 lat temu.  Thanki różnią się od siebie nie tylko aspektami, które przedstawiają (np. wizerunki Buddy lub strażników), wielkością, ale także materiałem, z którego są wykonane. Spotyka się thanki kolorowe, czarne, złote, ręcznie malowane lub przepięknie haftowane. Wykonane współcześnie i bardzo stare. Jednak wszystkie otacza aura tajemniczości i niesamowitości. Były one umieszczane  w klasztorach, prywatnych domach i podczas różnego rodzaju uroczystości czy procesji religijnych. Wykonanie thanki zajmowało autorowi czasem wiele tygodni, miesięcy lub nawet lat. Za pośrednictwem thanek, autorzy przekazywali wiedzę i tradycję kolejnym pokoleniom. Przed i w trakcie malowania artysta odpowiednio przygotowuje się do pracy poprzez medytację i łączenie się z aspektem który maluje.

Prezentowana thanka przedstawia niezwykłą postać Amitajusa.

Amitajus – sans. Amitayus – Bodhisattwa Długiego Życia, emanacja Buddy  Amitabhy. Amitayus jest zwykle przedstawiany w pozycji medytacyjnej z wazą (kalasha) w dłoniach, która zawiera eliksir nieśmiertelności (amrita) i liście drzewa Ashoki. Symbolizuje "długie życie bez nędzy (shoka) choroby. Na wierzchu wazonu może być misa z jałmużną.

Jest to unikatowa thanka, pochodzi z Tybetu i została namalowane według dawnej tradycji tybetańskiej przekazywanej od wieków. Jest to niepowtarzalne dziedzictwo zapomnianej i zniszczonej już nieco tybetańskiej kultury. Umieszczenie thanki na ścianie niesamowicie zmieni wnętrze naszego domu i pozwoli nam na indywidualne zapoznanie się z tą starą kulturą. Nie ma dwóch takich samych thanek, każda inaczej wibruje i zmienia energię pomieszczenia, w którym jest zawieszona. 

Wymiary:

Wysokość: 81 cm

Szerokość: 52 cm

Pochodzenie: Tybet.

 

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl