Oryginalna thanka z Tybetu - Mandala

Dostępność: na wyczerpaniu
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 1 700,00 zł 1700.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Thanka, thangka − dosłownie "płaski obraz", rodzaj malowanego zwoju o tematyce religijnej. 
Thanki są wieszane w klasztorach buddyjskich i prywatnych domach. Służą jako pomoc w medytacji, będąc narzędziem wizualizacji różnych aspektów umysłu. 
Autorami pierwszych obrazów malowanych na zwojach byli, w odległych czasach Buddy, wędrowni indyjscy asceci, którzy w ten sposób ilustrowali nauki Buddy, a także przedstawiali jego wizerunek.  Jednak tradycja malowania thanek na płótnach wywodzi się z Tybetu i zapoczątkowana była już ponad 1400 lat temu.  Thanki różnią się od siebie nie tylko aspektami, które przedstawiają (np. wizerunki Buddy lub strażników), wielkością, ale także materiałem, z którego są wykonane. Spotyka się thanki kolorowe, czarne, złote, ręcznie malowane lub przepięknie haftowane. Wykonane współcześnie i bardzo stare. Jednak wszystkie otacza aura tajemniczości i niesamowitości. Były one umieszczane  w klasztorach, prywatnych domach i podczas różnego rodzaju uroczystości czy procesji religijnych. Wykonanie thanki zajmowało autorowi czasem wiele tygodni, miesięcy lub nawet lat. Za pośrednictwem thanek, autorzy przekazywali wiedzę i tradycję kolejnym pokoleniom. Przed i w trakcie malowania artysta odpowiednio przygotowuje się do pracy poprzez medytację i łączenie się z aspektem który maluje.

Prezentowana thanka pochodzi z Tybetu. Jest to stara oryginalna thanka, która została namalowane według dawnej tradycji tybetańskiej przekazywanej od wieków. Wewnątrz niej zaprezentowana jest mandala. Wokół mandali przedstawione są postacie strażników, medytujących mistrzów i uczniów. Mandala jest duchowym i rytualnym symbolem w hinduizmie i buddyzmie, reprezentującym wszechświat. W powszechnym użyciu "mandala" stała się ogólnym terminem dla dowolnego diagramu, wykresu lub wzoru geometrycznego, który reprezentuje kosmos metafizycznie lub symbolicznie; mikrokosmos wszechświata. Podstawową formą większości mandali jest kwadrat z czterema bramkami zawierającymi okrąg z punktem centralnym. Każda brama ma ogólny kształt T. W różnych duchowych tradycjach, mandale mogą być wykorzystywane do skupiania uwagi praktykujących i adeptów, jako duchowe narzędzie przewodnictwa, do ustanawiania świętej przestrzeni oraz jako pomoc w medytacji i indukcji transowej.

Wysokość: 77 cm

Szerokość: 52 cm

Materiał: płótno

Pochodzenie: Tybet

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl