Obraz na drewnie 5 Dhyanibuddów / 71x53 cm / Nepal / BUDDYZM

IMG_20220629_164206.jpg
  • promocja
Dostępność: brak towaru
Cena: 413,00 zł 590,00 zł 413.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

OBRAZ NA DREWNIE - VAIROCANA W OTOCZENIU 4 DHYANIBUDDÓW

 

Pochodzenie: Nepal

 

 

Wymiary: wysokość: 71 cm

                   szerokość: 53 cm

 

Materiał: drewno

 

Stan: nowa

 

PIĘCIU DHYANIBUDDÓW (sans. dhyani – medytacja)  – w buddyzmie wadźrajany, znanych również jako pięciu buddów mądrości (jap. gochinyorai), reprezentuje pięć właściwości Buddy. Każdy z pięciu buddów w pierwszej kolejności identyfikuje konkretną ludzką niedoskonałość (wadę/przeszkadzające uczucie) a następnie pomaga przekształcić je w cechę pozytywną, umożliwiając w ten sposób duchowy rozwój niezbędny do osiągnięcia oświecenia. Noszą oni nazwy: Vairocana, Amitabha, Akshobhya, Ratnasambhawa

 

VAIROCANĘ (sans. वैरोचन) umieszczonego w centralnej części obrazu, opisuje się jako sumę wszystkich Dhyanibuddów, zawierającego wszystkie ich właściwości. Jest biały, ponieważ biel zawiera w sobie wszystkie pozostałe kolory. Często przedstawia się go z mudrą dharmaćakry. Dharmaćakra oznacza w sanskrycie ‘koło Dharmy’. Mudra ta symbolizuje jeden z najważniejszych momentów w życiu historycznego Buddy – udzielenie pierwszych nauk po osiągnięciu oświecenia w Sarnim Parku w Sarnath. Oznacza ona wprawienie w ruch koła nauk Dharmy. Vairocana jest uosobieniem funkcji Buddy jako nauczyciela, bez której nie byłoby buddyzmu ani drogi do oświecenia. Vairocana szczególnie skutecznie przekształca zasłonę ignorancji w mądrość Dharmy.

AMITABHA (sans. अमिताभ). W ikonografii jest przedstawiany jako czerwony budda z dłońmi ułożonymi w geście medytacji. Amitabha reprezentuje mądrość rozróżniającą, która powstaje po przekształceniu uczucia pożądania i przywiązania.

AKSHOBHYA (sans. अक्षोभ्य). W ikonografii jest przedstawiany jako niebieski. Akshobhya symbolizuje zdolność przekształcania gniewu w bezstronną mądrość, stąd kolor niebieski, nawiązujący do lustra lub zwierciadła wody.

RATNASAMBHAWA W ikonografii jest przedstawiany jako żółty lub złoty. Ratnasambhawa reprezentuje mądrość równości, która powstaje po przekształceniu uczucia dumy.

AMOGASIDDHI W ikonografii jest przedstawiany jako zielony. Jak pozostałych czterech Dhyanibuddów, przyporządkowana jest mu mentalna trucizna, od której uwalnia praktykującego. Tą trucizną jest zazdrość, którą Amoghasiddhi przekształca w Mądrość skutecznego działania.

 

 

COŚ O NAS...

       Pomysł sprowadzania orientalnych akcesoriów narodził się z naszych cudownych podróży do Azji – głównie Nepalu. Owładnięci pasją, która wiodła nas w tajemnicze zakątki świata postanowiliśmy podzielić się skarbami, które co i raz napotykaliśmy na swojej drodze poprzez niesamowitą kulturę krajów Południowego-Wschodu.

 

WYJĄTKOWE I JEDYNE W SWOIM RODZAJU

         Większość akcesoriów, które sprowadzamy dla Was z Azji Południowo-Wschodniej jest niepowtarzalna – jeśli raz znajdzie się w naszym asortymencie prawdopodobnie nigdy nie będziemy posiadać już kopii tej rzeczy. Nasze produkty są ręcznie robione, więc nawet gdyby ktokolwiek chciał odtworzyć produkt nigdy nie będzie to wierna kopia. Wszystko to sprawia, że posiadając orientalne akcesoria z naszego sklepu na pewno będziesz jedyną osobą wśród swoich znajomych, która jest właścicielką/właścicielem tej cudownej i oryginalnej rzeczy! Wartość takiego przedmiotu nigdy nie spadnie, a wręcz wzrośnie z racji na jej unikatowy charakter.

 

 

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl