Kapala - naczynie rytualne

Dostępność: brak towaru
Cena: 200,00 zł 200.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis


Kapala (sanskryt: "czaszka") – w niektórych nurtach śiwaizmu oraz w buddyzmie tybetańskim rytualne naczynie wykonane z ludzkiej czaszki. Buddyjska winaja, czyli reguła zakonna zabrania co prawda posługiwania się czaszkami, ale w symbolicznym znaczeniu pozostała nazwa kapala na oznaczenie miseczki żebraczej, jako przypomnienia przemijalności życia.

Kapala oznacza dosłownie czaszę. Dawniej w obrzędowości buddyjskiej kości ludzkich czaszek stosowane były do picia uświęcanych napojów. Także obecnie bywają one stosowane w ten sposób, choć częściej stosuje się zamiennie czasze z różnych tworzyw, jak metal. Wymowa czaszy w buddyjskiej duchowości jest różna. Czubek głowy jest miejscem radości i pośrednikiem do oddawania czci i posłuszeństwa świętym osobom. Czasza jest obrazem pustki, a napój – świadomości. Trzymać czaszę i pić z niej to jakby czerpać z całej rzeczywistości. Czasza jest jak świat, a napój jak mieszkańcy świata – czasza jest jak Bóg, a napój jak Chwała.

W tybetańskich klasztorach kapala jest symbolicznie używana jako miseczka ofiarna lub naczynie dla gniewnych bóstw, takich jak okrutny Dharmapala ("obrońca wiary"). Jest atrybutem wielu form buddyzmu wadżrajany. Jej głównym zadaniem jest nieustanne przypominanie nam o śmierci, nietrwałości i ulotności życia. Kapala jest głównie używana do celów ezoterycznych, takich jak rytuały. Wśród rytuałów wykorzystujących kapale są wyższe tantryczne medytacje, aby osiągnąć transcendentalny stan myśli i umysłu w jak najkrótszym czasie; obrzędy do bogów i bóstw, aby zdobyć ich łaskę; przez lamów tybetańskich jako misę ofiarną na ołtarzu, napełnioną winem.

Jest wiele określeń dotyczących kapali w księgach tybetańskich:

„Czasza napełniona krwią to zachowywanie zobowiązania”. (dPal rdo rje 'jigs byed kyi rgyud kyi mdor bshad pa) 

„Czasza to znak wyzbycia się wszystkich osądów”. (sGrol ma'i sgrub thabs)

„Czasza to koło wcielenia. (...) Czasza to koło wielkiej radości. (...) Czasza to lilia. (...) Czasza to bogini” (dPal sangs rgyas thod pa'i rgyud kyi dka' 'grel ye shes ldan pa)

„Czasza napełniona krwią to mądrość. (...) Czasza to pokonanie śmiertelnika”. (dPal bde mchog 'khor lo'i mngon par rtogs pa'i dka' 'grel)

„Czasza to naczynie na dar czci”. (bDe mchog bsdus pa zhes bya ba'i rnam par bshad pa)

„Czasza to litość”. (rTsa ba'i rgyud kyi snying po 'dus pa nges par brjod pa'i rgyud bla ma rtsa ba rtsa ba'i 'grel pa)

Materiał: mosiądz
Wymiary: wysokość 12 cm, długość 7,2 cm, szerokość 6 cm
Pochodzenie: Nepal

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl